Yazı Ayrı Kışı Ayrı; Sakinliği, Festivalleri, Yemekleri ile Bodrum

0 639

Muğla, Türkiye’ de gezdikçe görülecek yerleri bitmeyen şehirlerden biridir. Bodrum’ da ise yazın; konserler, müzeler, yat kulüpleri gibi bir çok etkinliğe katılabilir yanı sıra geleneksel hale gelmiş deve güreşi, mandalina, sucuk ve şarap festivali gibi faaliyetleri de ziyaret edebilirsiniz.

Yazın en çok eğlence mekanı olarak uğrandığını görsek de kışın o sessiz haliyle bile dinginlik sağlar bedenimize. Hatta yerlileri kışın çok daha huzur verici olduğundan da bahseder bölgenin.

Uğrak noktaları; Bitez’ iyle, Gümüşlük’ üyle, Yalıkavak’ ıyla, Torba’ sıyla saay say bitmez. Bir ilçenin her yanı tarihle nasıl dolabilir? Her toprağı nasıl böyle güzel işlenebilir?

Yazı Ayrı Kışı Ayrı; Sakinliği, Festivalleri, Yemekleri ile Bodrum

Bunların kanıtı niteliğindedir Bodrum. Coğrafi yapısıyla, ulaşıma elverişli olmayan noktaları, turizmin de etkisiyle zaman içinde seferler yoğunlaştırılarak kolay hale getirilmiştir. Otogar’ dan atladığınız bir dolmuşla kolaylıkla gideceğiniz yere varabilir, bölgenin zenginliklerinden faydalanabilirsiniz.

Arabasız gelecekseniz; Bodrum merkez, Bitez, Torba en kolay ulaşabileceğiniz; eğlence, konaklama, yeme-içme alternatifini fazlaca bulabileceğiniz yerlerdir. Bilhassa Bitez, denizinin sığ olmasıyla çocuklu aileler  için oldukça fazla tercih edilmekte, bol konaklama alternatifi ile size seçenek sunmaktadır.

Yazı Ayrı Kışı Ayrı; Sakinliği, Festivalleri, Yemekleri ile Bodrum

Yok ben arabamla gideceğim derseniz, sakinlik, eğlence, yeme-içme, hangisi bir tatilde sizin için daha önemliyse bu kategoriye göre daha fazla seçenek bulabilirsiniz. Mazı, Yalı Çiftlik, Akyarlar, Turgutreis arabayla ulaşım sağlayacaklar için ayrıcalıklı fikirler olacaktır.

Bir tarafım yeşil bir tarafım mavi olsun, hayalimdeki emekliliği gençlikte yaşayım derseniz, şüphesiz Mazı’ yı tercih etmelisiniz. 😊 Bu seçenekler arasından benim için önemli olan deniz derseniz de Yalıçiftlik muhteşem bir denize sahiptir fakat ulaşım için araba neredeyse zorunludur. Bunun yanı sıra Yahşi, koylarıyla Yalıkavak ve Gündoğan’ da harika bir denize sahiptir.

 

Yeme-içme derseniz, çeşit çeşit güzelim deniz balıkları, Ege’ nin tazecik otları mis gibi açık havada harika gider. Derseniz ki ben bildiğimden şaşmam, herkes için her çeşitten yemeğe imkan var. Buralara kadar gelmişim farklı lezzetler deneyimlemeliyim derseniz, kabak çiçeği dolması, çökertme kebabı, kaya koruğu salatası, ekşili palamut, ebegümeci kavurması gibi bir çok yemek size eşlik edecektir.

Her semti ayrı güzel, her ilçesi ayrı bir şehir ama aslında bir bütün, kışı ayrı yazı ayrı Bodrum Bodrum…

İlginizi Çekebilir