Yamaç Paraşütü Eğitimi

0 2.022

Yamaç Paraşütü Eğitimi

Yamaç paraşütü özellikle tatil beldelerinde popülarite kazanmış ve birçok kişinin ilgisini çekmiş bir spordur. Ekstrem sporlardan biri olarak görülen bu sporda profesyonel şekilde ilgilenmek için uzun süreli bir eğitimden geçilmesi gerekmektedir. Yamaç paraşütü eğitimi belli başlı kurumlardan tarafından verilmektedir ve ülkemizde pek yaygınlaşmış değildir. Sporla ilgilenecek kişiler hem malzemelerin hem de eğitimin maliyetli olduğunu göze alarak bu işe adım atmalıdır. Bazı özel kurumlar dışında en güvenilir ve geçerliliği olan sertifikalı eğitim Türk Hava Kurumu tarafından verilmektedir. Bazen uzun bekleme listesiyle karşılaşabileceğiniz bu eğitime başvuru için sizden beklenen bazı koşulları da yerine getiriyor olmanız gerekir. Aşağıda bu koşulları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yamaç Paraşütüne Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yamaç paraşütü eğitimlerine başlarken sizlerin belli fiziksel koşullara uygun olmanız beklenmektedir. Boyunuzun en az 155 cm kilonuzun ise en az 45 kg olması gerekmektedir. Özellikle ağırlığın önemi yamaç paraşütüne başlarken alacağınız eğitim için önemli bir etkendir. Paraşütün kendi ağırlığını taşıyabiliyor olmanız gerekir, ayrıca havada daha da ağırlaşan bu alet zamanla kol kaslarınızda gelişime sebep olacaktır. Yamaç paraşütünde en önemli etken hava koşullarının uygunluğu ve rüzgar hızıdır. Yeni başlayanların bu konuda endişelenmesine gerek yoktur. Çünkü bu tür etkenler kurslar tarafından dikkate alınarak eğitim tarihleri belirlenmektedir. Başlangıçta teknik bilgiler öğrenmeye açık olmalısınız ve bunlara önem vermelisiniz. Sonrasından yapacağınız ilk uçuşlar size fazla keyif vermeyebilir, çünkü öğrenmeniz odaklı eğitimler verilecektir. 1-2 sene dolmadan önce kendinizi spor alanında yetkin bir kişi olarak göremeyeceğinizi anlamış olacaksınız.

Yamaç Paraşütü Olanakları

Yamaç paraşütü adrenalinizi yükselten ve mutluluk hormonunuzu artıran bir spordur. Doğa güzelliklerini en güzel perspektiften görebilmeniz için harika bir olanak sağlamaktadır. Ancak bu tür avantajların yanında bu alanda profesyonelleşmiş kişiler için ekonomik gelir sağlama olanağı da vardır. Eğitimlerinizi tamamladıktan sonra bunu ticari alana dökmek için almanız gereken bir takım belgeler vardır. Bu belgeleri ve yasal gereklilikleri yerine getirdikten sonra sizler de ücret karşılığı insanlara yamaç paraşütü deneyimi yaşatma imkanına sahip olabilir ve hobinizi meslek haline getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir