Vücudunuza Meydan Okuyan Sporlar

0 1.537

Vücudunuza Meydan Okuyan Sporlar

Spor hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız için çok besleyici bir etkinliktir. Birçok kişi spor yapmak için yeterli vakti olmadığı konusunda şikayet ediyor olsa da uyandığınız saatten 1 saat erken uyansanız dahi istediğiniz sporu yapmak için gereken vakte sahip olmuş olursunuz. Ayrıca her gün spor yapmanıza da gerek yoktur. Uzmanların görüşlerine göre haftada 2 veya 3 gün spor yapmak yeterli olacaktır. Normalde hareketsiz bir yaşantınız varsa bu 2 günün etkisini vücudunuzda kısa sürede görebilirsiniz. Başlangıçta normal tempoda basit bir sporla başlayabileceğiniz gibi son zamanlarda popülaritesi artan ve adrenalin seviyenizi yükselten ekstrem sporlar da başlangıç için değişik bir tercih olabilir. Bu sporlar adrenalin seviyesindeki yükselmeden dolayı vücudunuzda çok daha hızlı tepkilere sebep olmaktadır. Eğer amacınız zayıflamaksa bu tür sporların çok daha etkili olduğunu görebilirsiniz.

Spor ve Vücudunuza Olan Etkileri

Spor yapma başladığınız an vücudunuzda bazı değişimler fark edersiniz. Eğer hayatınızda spora fazla yer vermiyorsanız bu etkilen kas ağrılarıyla başlar. Ancak bunlar kısa süreli ve geçici etkilerdir. Bu tür etkiler zamanla vücudunuzdaki kas oranında artışa yol açacaktır. Bununla orantılı olarak vücut yağ seviyeniz düşecek ve birçok hastalık tehlikesinden de kurtulmuş olacaksınız. Spor yapmak ruhsal olarak sizi rahatlatacak ve mental anlamda stres seviyenizi düşürecektir. Stres seviyesindeki azalma sayesinde mutluluk hormonunuz artacak ve şimdi olduğunuzdan çok daha enerji dolu olacak, yaptığınız işlerden daha çok verim alacaksınız. Yalnız spor yapmayı sevmeyenlerdenseniz başlayacağınız spor sayesinde aile ve arkadaşlık ilişkilerinizi de güçlendirebileceksiniz.

Zayıflamak İsteyenlere Ekstrem Spor Önerileri

Eğer zayıflamak gibi bir hedefiniz varsa tüm sporlar vücudunuza fayda sağlayacaktır. Ancak bir kıyaslama yapacak olursak suda yapılan sporların daha etkili olduğu gerçeği yadsınamaz. Özellikle su altı dalışı hem ekstrem spor sayılabilen hem de zayıflama konusunda size en faydalı olabilecek spor dalıdır. Bunun dışında dağ bisikleti sporu da oldukça etkili olacaktır. Dağcılık ve kaya tırmanışı gibi sporlar da kasların yüksek seviyede kullanılmasından dolayı kas yoğunluğunuzu artıracak ve vücudunuzun forma girmesine katkı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir