Ülkemizde Mağara Dalışı Yapılıyor Mu?

0 1.824

Ülkemizde Mağara Dalışı Yapılıyor Mu?

            Mağara dalışı, mağaraların ve yer altı su kaynaklarını keşfetmek amacıyla yapılan bir tür turistik ve sportif faaliyettir. Mağara bilimine “speoloji” denir. Gerekli eğitim alınmadığı taktirde, dalış yapan kişiler için hayati risk söz konusu olabilir. Bu nedenle, mağara dalışı yapmadan önce şu eğitimlerin alınması gereklidir:

1) Gece dalışı

2) Derin dalış

3) Karada yön bulma

4) Su altında yön bulma

5) Haritacılık eğitimi

Mağara dalışı, birçok bilimin birlikte alınması gereken bir bilimdir. Bunlar, ekoloji, hidroloji, biosepoloji, antropoloji ve akustik gibi bilimlerdir. Ülkemiz mağara dalışı için çok uygun bir coğrafyadır. Özellikle Ege Bölgesi bu bakımdan çok zengindir. Mordoğan, Foça, Çeşme, Karaburun, Seferihisar, Bodrum, Mersin ve Antalya bölgelerinde daha çok kıyı ve su altı mağaraları mevcuttur. Bu mağaralarda fok, yarasa, örümcek vb hayvanların yaşadığı bilinmektedir.

Gerekli eğitim alınmadığı taktirde ölümcül bir faaliyet olan mağara dalışına başlamadan önce, gerekli eğitim alınmalı ve her yönü ile detaylı bir ön araştırma, planlama yapılmalı, bunun yanında gerekli ekipman ve teknik bilgi edinilmelidir. Ayrıca dalış için deneyimli bir eğitmenin bulundurulması hayati öneme sahiptir.

 Gerekli Ekipmanlar

Kılavuz ip: Mağara dalışında eklemesiz, suda yüzmeyen ve renkli bir ip kullanılmasına özen gösterilmelidir. En ideal ip, 80 kg/m çekme kuvvetine sahip olan naylon iplerdir.

Makara: İpin dağılmasını, dolaşmasını ve sıkışmasını önleyen bir mekanizma olarak makara kullanılmaktadır. Çarpmaya ve korozyona karşı dayanıklı malzemelerden yapılan makalar tercih edilmelidir.

Regülatör: En ideal tip kamalı regülatörlerdir.

Fener: Mağara dalışı boyunca yaşanabilecek problemler de hesaba katılarak, dalış en az 3 fenerle yapılmalı ve en az 30 watt gücünde olan fenerler tercih edilmelidir. Fenerin kullanımında dikkatli olmak gerekir. Zira dikkatsizce kullanılması, bir acil durum işareti olarak yanlış anlaşılabilir.

Denge Yeleği: Hamut tipli ve sırttan şişirilebilen bir denge yeleği kullanılmalıdır.

Ağırlık: Ağırlıklar omuzlara asılacak şekilde, palet ve ayaklar yukarı yönde, omuzlar da aşağı yönde olacak şekilde ilerlemeye uygun olarak yerleştirilmelidir.

Panik Durumunda Yapılması Gerekenler

Yaşanabilecek bir paniği ortadan kaldırabilmek için, doğru ekipman ve malzeme, teknik bilgi ve tecrübe çok önemlidir. Eğer dalış yapılacak olan gün, çeşitli sebeplerle konsantrasyon problemi yaşayanlar, huzursuzluk ve yorgunluk hissedenler, uykusuz ve sinirli olanlar varsa, bu kişilerin dalışı kesinlikle iptal edilmelidir. Panik anında yapılacak en doğru iş, kendinizi ve panik halindeki kişileri başka şeyler düşünmeye zorlamak ve rahatlatmaya çalışmaktır. Derin ve yavaş nefes alınması tavsiye edilmeli ve oluşan gerilimin düşürülmesi için esprili cümleler kurarak, panik yapacak bir durumun olmadığı herkese hissettirilmelidir.

 

İlginizi Çekebilir