Türkiye’de Yapılabilecek Ekstrem Sporlar

0 2.322

Türkiye’de Yapılabilecek Ekstrem Sporlar

Türkiye ekstrem sporlar için adeta bir cennet uzun aynı zamanda yıllardan beri yapılan çalışmalar sayesinde en emniyetli ülkelerden de biri konumunda. Türkiye’de heyecan seven ve sağlık durumu uygun olan herkes oldukça uygun fiyatlara rafting, su sörfü, atla gezinti, balonla seyahat, dalgıçlık ve yamaç paraşütü gibi ekstreme sporları yapabilir.

 En çok tercih edilen ekstrem sporlar

Türkiye’de en çok sevilen ekstrem sporlar arasında ilk sırayı yamaç paraşütü alıyor. Öyle ki bu konuda ünlü Fethiye Babadağ’ı yurt dışından da yüzlerce turisti Ölüdeniz’ e getiriyor. Her gün sabahtan akşam saatlerine kadar yüzlerce atlayış gerçekleşiyor ve her atlayış 30 dakikadan az sürmüyor. Rafting Türkiye’de yapılabilecek ekstrem sporlar arasında yine çok tercih edilenler arasında. Rize Fırtına Deresi ve Antalya Köprülü Kanyon rafting için mükemmel bir doğa eşliğinde hırçın bir nehir sunuyor. Aynı zamanda Antalya dağ sporları için de çok uygun illerden biri. Bunlardan biri de uçurum dalışı Falezler’ de yapılabiliyor.

 Türkiye ekstrem spor merkezleri

Kapadokya ünlü peri bacalarını balonla yukardan veya atla aşağıdan gezme imkanı sunuyor. Balon seyahatleri doğan güneşin tadına varmak için genelde erken saatlerde tercih ediliyor. Yamaç paraşütü Rize Ayder yaylasında da yapılabiliyor. Ayder kış sporları için de uygun merkezlerden biri. Başta Gökova olmak üzere bir çok turistlik merkez su sörfü için çok uygun fiyatlarda eğlenme imkanı veriyor. Akdeniz ve Ege boyunca dalgıçlık merkezleri var. Su altı dünyasını keşfetmek isteyenlere Antalya’nın Kaş ilçesi özellikle tavsiye ediliyor. İzmir Alaçatı güzel doğasının yanı sıra rüzgarı ile yelken sörfü için en ideal merkezlerden biri. Ağrı dağı ile Uludağ ise kayak ve ekstreme kış sporları için tavsiye edilen yerler arasında. Marmaris ise kanyona kurulan spor merkeziyle macera sevenlerin ilgisini çekiyor. Likya yolu Antalya ile Fethiye’yi bir birine bağlayan antik dönemden beri kullanılan beş ayrı yürüyüş parkurlarından oluşuyor ki en kısası ancak 5 saatte bitirilebiliyor. Ayrıca dağ bisiklet turu birçok turizm merkezinde yapılabilinen bir spor. Bungee Jumping ise İstanbul, İzmir, Muğla ve Antalya’da yapılıyor.

 

İlginizi Çekebilir