Türkiye’de Dağ Bisikleti

0 1.553

Türkiye’de Dağ Bisikleti

Türkiye’de bisiklet eskiden yalnızca ulaşım aracı olarak görülse de günümüzde bu araçla spor için ilgilenen kişilerin sayısı artmıştır. Bisiklet hem küçük ve genç yaştaki bireylere hem de yaşlı bireylere uygun bir spor olabileceği için ülkemizde oldukça yaygındır. Bisikletçiliğin birçok alt dalı olduğu görülmektedir. Türkiye’de dağ bisikleti sporu daha çok genç ve orta yaş grubu kişiler tarafından ilgilenilen, ekstrem sporlar alanına giren bir dal olarak bilinmektedir. Hem yaz hem kış yapılabilse de kışın dağlık alanlar çok karlı olduğu için bu spora birçok kişi ara vermektedir. Yazın ise dağlık alanlar, yükseltisinden dolayı serin olduğu için birçok kişi için cazip bir spor olarak karşınıza çıkmaktadır. Ülkemiz, dağlık alanlar açısından zengin olsa da bu yerlerin tümü spor için uygun değildir. Bu yüzden aşağıda dağ bisikletçileri için en uygun yerlerin listesini görebilirsiniz.

Türkiye’de Dağ Bisikleti Yolu

Spora yeni başlayacaklar için ve Türkiye’nin doğu tarafına yakın olmayan kişiler için pek çok dağ bisikleti yolu seçeneği vardır. Bu doğal ortamlar şehir yaşantısına ara vermek için birebir çözüm olacaktır. Oksijen oranının arttığı, yeşil renginin arttığı bu mekanlardan ilki, İstanbul’da yer alan Belgrad Ormanı’dır. Burası yeni başlayanlar için de oldukça uygun bir mekandır. Çünkü hem etkinliklerin düzenlendiğini hem de yolun daha elverişli olduğu görülmektedir. Biraz daha tecrübeli kişiler içinse Yalova’da bulunan Armutlu denemeye değerdir. Burada birçok profesyonel sporcu da antrenman yapmaktadır. Akdeniz’ yakın olan bireyler için Hatay-Samandağ, Karadeniz’de bulunan kişiler içinse Karabük-Yenice Ormanları tavsiye edilebilir.

Dağ Bisikleti ve Yeni Başlayanlara Öneriler

Başlangıçta zorlu bir spor olarak görülse de ailenizle ya da arkadaşlarınızla vakit geçirmek için çok uygun bir spordur. Dağ bisikleti sporuna yeni başlayacak kişiler ilk olarak bisikletlerinin gücüne ve teker yapısına dikkat ederek ona göre bir rota çizmelidirler. Bisikletin zemine uygun ve dayanıklı olması yol kaliteniz açısından önemlidir. İlk tecrübede yanınızda bilgili biri olması herhangi bir problemle karşılaşma durumunuz için iyi olacaktır. Ayrıca yola çıkarken yanınıza alacağınız sırt çantanızda gereken besin, ilk yardım araçları, pusula ve fener gibi malzemelerin olmasına dikkat etmelisiniz. Bu gereklilikler yerine getirildikten sonra geriye keyfini çıkarmak kalacaktır.

İlginizi Çekebilir