Türkiye’de Bungee Jumping

0 1.790

Türkiye’de Bungee Jumping

Adrenalin sevenler için mutlaka denenmesi gereken bir spordur Bungee Jumping. İlk olarak yurtdışında örnekleri olsa dahi ülkemizde de çok sayıda kişi tarafından ilgi görmektedir. Spor esnasında alınması gereken önlemler hayati niteliktedir. Bu yüzden tek yapılan bir spor değildir ve acil durumlar için verilmiş eğitimler sonrası spor yapılmaktadır. Kişi kendisini halatlara bağlar ve oldukça yüksek bir yerden atlayışı gerçekleştirir. Bunun için uygun bir ortam bulunması gerekmektedir. Türkiye’de sosyal medyada yayınlanan videolar sayesinde daha çok kişi tarafından tanınmış ve ilgilileri artmıştır. Sonrasında bu sporla hem profesyonel anlamda uğraşan kişi sayısı artmış hem de denemek için cesaret kazanılmıştır.

Turistik Bölgelerde Bungee Jumping

Eğer sporla profesyonel anlamda ilgilenmiyorsanız ancak tatil beldelerinde görüp siz de denemek istiyorsanız bungee jumping yapabileceğiniz yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Muğla Ölüdeniz
  • Antalya Alanya
  • İstanbul, İzmir ve diğer illerde Bungee Jumping etkinlikleri düzenlenmekte.

Turistik bölgelerde bu tür etkinlikler ticari amaçla düzenlenmektedir ve belli bir ücret karşılığı yapılmaktadır. Ücretler bu sebeple genellikle yüksektir. Özellikle son dönemlerde dolar üzerinden ücret alan birçok yer bulunmaktadır. Buna rağmen tek seferlik eşsiz bir deneyim yaşayacağınız gerçeğini göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. İstanbul’da bulunan alanlarda atlayışlar vinç üzerinden yapılmaktadır ve yeni başlayanlar için oldukça uygun bir mekan seçimidir. Elbette manzara söz konusu olduğunda diğer alanlarla kıyaslanamayacak kadar zayıf kalacaktır. Ancak şehir hayatı içinde böyle bir deneyim yaşamak ilginç olabilir.

Sağlık Problemleri Olanlar İçin Tehlikeli Spor

Ekstrem sporların hemen hemen tümü için geçerli olan bu durum söz konusu spor bungee jumping olduğunda kat ve kat daha fazla tehlike arz etmektedir. Adrenalinin tavan yaptığı bu sporun özellikle kalp rahatsızlığı olan kişiler tarafından yapılmaması gerektiği belirtilmektedir. Ayrıca epilepsi hastalığı olan kişilerin de nöbet geçirme ihtimaline karşı bu tür sporlardan uzak durmaları önerilmektedir. Tansiyon bozukluğu olan kişiler ani heyecan yaşandığı gerekçesiyle etkinlik öncesinde uyarılmaktadır ve bu durumu ciddiye almaları gerekmektedir. Hamile bireylerin de bu spordan düşük tehlikesi dolayısıyla kaçınması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

İlginizi Çekebilir