Tarih, Lezzet ve Tatilin Bir Araya Gelişi; Akyarlar

0 655

En popüler tatil beldelerinden biri olan Akyarlar, Bodrum’ a 21 km uzaklıktadır. Antik adı Arhilla olmakla birlikte, Rum kalıntıları, Muğla’ nın büyükşehir olmasıyla mahalle statüsüne gelen Akyarlar’ da fazlaca görünmektedir. O zamanlar Rumların yazlık beldesi olmakla birlikte bir balıkçı kasabasıymış ve bu yazlık belde kendini zaman içinde tarihe bırakırken, balıkçılıkta yerini tur teklerine bırakmış.

Merkeze en uzak koylardan biri olan Akyarlar, Milas havaalanına 60 km uzaklıktadır. Zaten yeşillerin mavilerin içinden geçerken bu bir saatlik yolda her yerde konaklamak isteyecek, Akyarlar’ a vardığınızda ise seçiminizin muntazam olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.

Akşamları Kos’ a karşı gün batımı, dalış yapması, sörfü, yelkeni hepsi ayrı keyifli hal alacak, hele bir de lodos yoksa denize turkuaz rengi daha da yayılmış olacaktır. Akyarlar’ ın güneyinde bulunan Kargı adası dalış yapmak için en uygun mekandır. Soğukluğu yerinde, pırıl pırıl, berrak Bodrum’ un en Güzel denizine sahip Akyarlar’ a hoş geldiniz!

Akyarlar’ da ne yiyebilirim derseniz, Türk yemekleri olduğu kadar, içinde Rum kalıntılarını barındırması ve Kos Adası ile de karşılıklı ve yakın olduğunu hesaba kattığımızda çeşitli Akdeniz lezzetlerini tadımlayabileceksiniz.

Ot kavurması, kabak çiçeği dolması, deniz mahsulleri gibi çeşitli Bodrum yemeklerinin yanı sıra bergamot reçeli, adaçayı gibi Akyarlar’ a özgü tatları da deneyimleyebileceksiniz. Özellikle sahildeki Rum kalıntılarından yapılan restoranlarda farklı Türk- Rum yemeklerini keşfedebileceksiniz. Ayrıca bölgede iskorpit çorbası da meth edilen ürünler arasında yerini almaktadır.

Konaklamaya gelecek olursak ultra her şey dahilinden, oda kahvaltıya kadar hemen her bütçeye göre otel, butik otel ya da pansiyon bulmak mümkündür. Akyarlar’ ın tepelerinde konaklayacak bir yer bulursanız, oraların zevki de ayrı güzel olacaktır. Muhteşem bir manzara, deniz ve ışıklar kaplayacaktır etrafınızı. Yunan adalarını izlemenin, doğayı geniş ölçüde görmenin keyfini yaşayacaksınız.

 

İlginizi Çekebilir