Su Altı Dalışı İçin Gereken Ekipmanlar

0 2.040

Su Altı Dalışı İçin Gereken Ekipmanlar

Yüzme eğitimi aldıktan sonra kişilerin en çok yöneldiği spor dalış oluyor. Yüzme konusunda çok tecrübeli olmayanlar dalış sporuna çok yanaşmıyor olsa dahi denizin kıyıya yakın yerlerine yüzmektense dalış yapmanın daha kolay olduğu söylenebilir. Birçok kişinin cesaretini kıran bir diğer konu ise su altı dalışı esnasında gerekli olan ekipmanların fazlalığı oluyor. Ancak bu ekipmanlar dalış için mecburidir ve birçok avantaj ve kolaylık sağlamaktadır. Aşağıda ekipmanlar ve bu ekipmanların işlevleri hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ekipmanlar ve İşlevleri

Su altı dalışı için gereken ekipmanlar bu sporla profesyonel olarak ilgilenip ilgilenmeyeceğinize ya da ne kadar derinliğe kadar inmek istediğinizle doğrudan orantılıdır. Aşağıda yer alan dalış ekipmanları biraz daha profesyonelleşmek isteyen sporcular için hazırlanmış bir listedir.

  • Dalış elbisesi ve dalış eldiveni: Dalış elbisesi iyi bir dalış için en gerekli ekipmanlardandır. Derinlik arttıkça düşen sıcaklığa karşı dirençli olmanız için özel olarak tasarlanmaktadır. Bedeninizi tamamen saran bir yapısı vardır. Dalış eldiveni ise mecburi olmamakla birlikte tercih edilen bir aksesuardır.
  • Dalış tüpü: Bir dalış için en gerekli olan şey su altında size oksijen sağlayacak dalış tüpüdür. Farklı boyutlarda bulunabilmektedir.
  • Dalış regülatörü: Tüpten gelen yüksek basınçlı oksijeni dengelemek için gerekli olan ekipmandır. Dalış tüpüyle ya da ayrı olarak satılabilmektedir.
  • Dalış saati: Dalış tüpünüzde bulunan oksijenin belli bir miktarı vardır. Bu yüzden su altında kaldığınız süreyi düzgün şekilde kontrol edebilmeniz için suda çalışabilen bir dalış saati fonksiyonel bir araçtır.
  • Dalış yeleği: dalış öncesi ve sonrası suyun üstünde rahat şekilde kalabilmenizi sağlar.
  • Dalış patiği ya da palet: Her ikisi de isteğe göre tercih edilebilir. Yüzmekte kolaylık sağlarlar.

Dalış Ekipmanları Fiyatları

Dalış ekipmanları yapımında kullanılan malzemeye göre değişmektedir. Ancak maliyetli olduğu söylenebilir. Tüp fiyatları içereceği oksijen miktarına, çelik veya alüminyumdan yapımına göre değişmektedir. Dalış kıyafetleri de yapımında kullanılan materyale göre farklılaşmaktadır. En maliyetli kısım ise dalış seti olarak geçen ve regülatör, dalış saati ve yelek gibi ekipmanları içeren setler oluyor. Ancak bu sporla profesyonel ilgilenecek kişilerin bu malzemeleri satın alması ya da kiralaması şarttır.

İlginizi Çekebilir