Skydiving Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 1.779

Skydiving Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Skydiving serbest paraşüt sporudur. Yüksek adrenalin salgılanmasına sebep olan bu spor hava araçlarından belli bir yüksekliğe gelindiğinde paraşütle atlayarak yapılmaktadır. Birçok kişi tarafından cesaret edilemeyen ancak bir kez yapıldıktan sonra vazgeçilmez hale gelen bir ekstrem spor dalıdır. Araçtan ilk atlanıldığında hemen paraşüt açılmaz, belli bir süre beklenir. Bu süre serbest düşüş olarak adlandırılmaktadır. Sonrasında ise paraşütle iniş gerçekleştirilir. Skydiving yapmak için belli bir eğitimden geçmek hayati önem taşımaktadır. Aksi takdirde atlayış izniniz bulunmamaktadır. Bu konu üzerinde önemli derecede sayısal bilgi bulunmaktadır. Paraşüt açmak için dahi uzun bir eğitim sürecinden geçmek gerekmektedir. Atlayış yapacağınız ilk an yükseklikten dolayı çok soğuk bir havayla karşılaşırsınız. İlk deneyimleriniz esnasında size yardımcı olacak kişilerle birlikte bunu yapacaksınız. Hatta bununla spor olarak ilgilenmeden direkt turistik faaliyet olarak görerek bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Skydiving Ekipmaları Nelerdir?

Skydiving ile profesyonel olarak ilgilenecekseniz belli başlı ekipmanlara sahip olmanız gerekmektedir. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Paraşüt: Çeşitli boyutlarda ve naylondan yapılmış materyaldir. Sporcular tarafından kanat olarak ifade edilmektedir. Ayrıca ek olarak yedek paraşütün olması da gerekmektedir.
  • Rasıt: Kılavuz paraşütü olarak bilinmektedir. Bu asıl paraşütü açmak için ilk başta boşluğa bırakılan çok daha küçük boyutlara sahip bir paraşüttür.
  • Altimetre: Yüksekliği ölçmek için kullanılan ekipmandır.
  • Kuşam: Paraşütçüyü kanata bağlar ve gerekli eşyaların bulunduğu bir çantadır.
  • Otomatik açma mekanizması: Acil bir durum olduğunda, havada paraşütçü bilinç kaybı yaşadığında hız ve basıncı algılayarak kendi kendine paraşütün açılmasını sağlayan sistemdir.
  • Gözlük ve başlık: Atlayış esnasında gözü korumak için tasarlanmış ekipmanlardır.

Türkiye’de Skydiving Yapılacak Yerler

Daha çok yurtdışında rağbet gören bu ekstrem spor dalı ülkemizde de zamanla tanınmaktadır ve daha çok kişinin ilgisini çekmektedir. Ancak skydiving yapılan yerler ülkemizde hala kısıtlıdır. İzmir’de bulunan Efes Atlayış Merkezi bu alanda en ünlü ve dikkat çeken yerdir. Hem bu sporla profesyonel şekilde ilgilenecek kişiler için hem de yalnızca denemek isteyen kişiler için burada uygun ortam sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir