Outdoor Spor Yapanlarda Aranan Özellikler

0 1.539

Outdoor Spor Yapanlarda Aranan Özellikler

Ülkemizde spora olan ilgi gün geçtikçe artmaktır ve genellikle yurtdışı kökenli olan sporların sayısı oldukça artmaktadır. Outdoor spor yabancı kökenli bir kelime olsa da yapılan sporlar ülkemizde gittikçe hız kazanmaktadır. Özellikle coğrafi koşulların elverişli olması bu açıdan önemlidir. Dış mekanda yapılan bu sporlara ilgi duyan ve outdoor spora başlayacak olan kişilerin bazı tereddütleri olmaktadır. Bu tereddütleri gidermek adına yazı kapsamında dış mekan sporcularında aranan özelliklerden bahsedilecektir. Elbette bu diğer spor dallarını da kapsayacak nitelikte olacaktır.

Outdoor Sporcu ve Fiziksel Özellikleri

Ülkemizde spor anlayışı yeni yeni yerleşmektedir. Günümüzde hala kilolu kişilerin spor yapması gerektiğine yönelik anlayışlar vardır; ancak bu çok doğru bir yaklaşım sayılmaz. Fiziksel özelliklerin yapılan spor için elverişli olması önemlidir. Eğer vücut bu spora hazır değilse öncesinde gereken hazırlıklar yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Outdoor sporcu önce kendi fiziki özelliklerini saptamalı ve sağlığı için en uygun sporlarla başlamalıdır.

Outdoor sporlar oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Spora başlayacak kişi ilk olarak vücudu için uygun olan bir dalla başlamalıdır. Örneğin kilo, yaş, kalp rahatsızlıkları olan bir birey ya da psikolojik anlamda panik atak gibi tıbbi rahatsızlıkları olan bireyler sağlıkları için basit ve vücutlarını alıştıracak sporlarla başlamalıdır. Basit orman yürüyüşleri ile vücudu alıştırdıktan sonra dağ tırmanışı, ya da bir süre bisiklet sporu ile ilgilendikten sonra dağ bisikleti sporuna yönelmek daha doğru olacaktır.

Outdoor Sporcu ve Karakter Özellikleri

Yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler incelendiğinde farklı karakterdeki insanların aynı tür sporla ilgilenebileceği ortaya çıkmaktadır. Lakin bir sporcu için ortak olabilecek bazı karakteristik özellikler de bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi istikrarlı olmalarıdır. Sporcular ilgi duydukları bir spora başladıkları zaman sporu düzenli olarak yapacaklardır. Düzenli yapılan spor hem mutluluk hormonunu artıracak hem de fiziksel anlamda daha iyi bir düzeye ulaşılmasını sağlayacaktır. Hem bireysel hem de takım sporları için geçerli olan bir diğer karakter özelliği ise karamsar olmamaktır. Bazı zamanlar olabilecek kaza ya da kötü tecrübelere karşı dirençli olan bir sporcu o alanın en iyisi olabilicektir.

İlginizi Çekebilir