Outdoor Spor Aktivite Tavsiyeleri Nelerdir?

0 2.277

Outdoor Spor Aktivite Tavsiyeleri Nelerdir?

Outdoor spor aktivitesinin önemi

Doğa ortamında heyecan bulmak, adrenalin yaşamak, merak ettiklerimizi öğrenmek ve bedensel olarak gelişimimizi sağlamak için yaptığımız sporlara outdoor sporlar denir. Outdoor sporların en önemli özelliği doğaya has olması, kapalı bir mekanda değil açık havada doğal ortamda yapılmasıdır. Bu yüzden outdoor sporlar çok daha fazla heyecan yaşamamıza ve spor yaparken eğlenmemize, keyif almamıza neden olur. Outdoor sporlarda sürekli hareket halinde olduğunuz için bedeninizde dinç kalır. Bu yüzden outdoor sporlar en çok tercih edilen sporlardandır.

Outdoor spor seçimi ve dikkat edilmesi gerekenler

Outdoor sporları doğada yapıldığı için birçok spor çeşidi vardır. Outdoor spor seçimi yaparken yapmayı istediğiniz, size heyecan verecek, yaparken sizi eğlendirecek olan sporu seçmelisiniz. Korkularınızla yüzleşmeyi seviyorsanız daha adrenalin dolu outdoor sporlarını yapmayı deneyebilirsiniz. Sonuçta korkular yüzleşerek yenilir değil mi? Outdoor spor aktiviteleri yamaç paraşütü, dağcılık, dağ yürüyüşü, kampçılık, kayak, kaya tırmanışı, rafting ve mağara geziciliğidir. Bu sporlardan yamaç paraşütü bir dağ tepesinden paraşüt ile atlamakla yapılır ve havadan tüm her yeri özgür bir şekilde görebilir, havada uçabilmenin zevkini tatmanızı sağlar.

Dağcılık en çok tercih edilen outdoor sporlarından biridir. Özel malzemeler ile bir dağ yamacına, sırtına ya da tepesine çıkmanızla yapılır. Dağcılık yaparken belli eğitimlerin alınması dağa tırmanmada gerekli olan malzemelerin alınması gerekir. Dağ yürüyüşü outdoor sporlar arasında en güvenilir olanıdır. İster tek başınıza ister gruplar halinde dağ yürüyüşü yaparak temiz havayı solumanın ve yeni doğal ortamlar tanımanın zevkini yaşayabilirsiniz. Kampçılık en çok yapılan outdoor aktivitesidir. Birçok grup ile yapılan kampçılık faaliyeti çok daha fazla eğlenmenizi sağlayacaktır. Kayak sporu kış aylarında en çok tercih edilen ve yapılan outdoor sporudur.

Eğitimini alan almayan herkes kayak malzemeleri ile kayak yapabilir. Kaya tırmanışı belli bir uzmanlık isteyen ve hem bedeni hemde zihni geliştiren bir outdoor sporudur. Rafting akarsu ve ırmak üzerinde kayık ya da kano tarzı araçlarla yapılan bir outdoor sporudur. Akarsu ve nehir sularının hızlı aktığı yerlerde yapılır. Adrenalin açısından en uygun spordur ve yaparken heyecan duymanızı sağlar. Mağara geziciliği özellikle meraklı ve yeni yerleri keşfetmeyi seven kişiler için en uygun outdoor aktivitesidir. Mağara keşfi yapılırken bir rehber eşliğinde yapılması çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir