Okçuluk Temel Eğitimi Nasıl Alınır?

0 2.533

Okçuluk Temel Eğitimi Nasıl Alınır?

Çocukların ve yetişkinlerin planlama, strateji geliştirme ve konsantrasyonu üzerinde olumlu katkılar sağlayan okçuluk eğitimi, genç beyinlere sporla ve oynayarak düşünmeyi öğretir. Teknolojinin gelişmesinin ardından artan dış uyaranlar özellikle çocuk ve gençlerde odaklanma sorunu yaşanmasına neden olmaktadır. Teknolojiden uzak kalmadan da sportif faaliyetlere katılmak mümkündür.

 Okçuluğun Faydaları Nelerdir?

Kişiye disiplinin yanı sıra koordinasyon ve heyecan sağlayan okçuluk, yarattığı sosyal ortamla fark oluşturur. Sporcunun önce amaçlarını belirlemesini sağlayan spor dalı planlı ve düzenli bir hayatın kurulması içinde etkilidir. Oku bir yay aracılığıyla belirlenen hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalı 140 ülkenin üye olduğu Uluslararası Okçuluk Federasyonu ( FITA ) tarafından desteklenir.

Dikkatin bir yöne odaklanmayı başaran sporcular, uzun süre konsantrasyonlarını koruyabilirler. Sabır ve düzenli çalışma disiplini kişinin hayatından önemli bir yere sahip olur. Sürekli mücadele etme hırsı kişinin fiziksel hareketlerini de olumlu yönde geliştirmeye yarar. Vücuda aynı zamanda uzun süreli dayanıklılık veren okçuluk sporu, tüm kasları güçlendirici etkiye sahiptir. Sporun temel amacı, okları hedefin tam ortasına veya mümkün olduğunca yakın mesafeye fırlatabilmektir.

 Temel Okçuluk Eğitimleri Nasıl Planlanır?

9 yaşını geçen ve fiziksel bir engeli olmayan bireyler okçuluk sporuyla ilgilenebilirler. Temel eğitimler kapalı veya açık alanlarda yapılabileceği gibi 2’şer saatlik 4 dersle başlar. Temel eğitim almak isteyenler için gerekli olan malzemeler ilgili kulüp tarafından karşılanır. İleri seviyelere etap etap çıkan ve müsabakalara katılmak isteyenler kendi ekipmanlarını tedarik edebilirler.

Temel eğitimlerde bireyler profesyonel sporcu olmaya kadar ilerleyebilirler. Keyifli vakit geçirmek için okçuluğa başlayan yetenekli ve azimli kişiler iyi bir hobi edinmekle kalmaz aynı zamanda kendi gelişimleri üzerinde de fark yaratmayı başarabilirler. Asil ve köklü bir ata sporu olan okçuluk, sportif bir aktiviteden öteye giderek kültürel bir etkinlik olarak da değerlendirilebilir. Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin dikkatlerini belli bir noktaya toplamalarına destek olan spor, bireysel ve sosyal açıdan da farklı avantajlara sahiptir.

Okçuların hedefe olan uzaklığı 70 metredir. Erkek ve kadın sporcular için düzenlenen yarışlarda bireysel veya takım oyunları yapılır. Hedefin ortasında bulunan sarı halka en yüksek puan değerine sahiptir.

 

İlginizi Çekebilir