Off Road Pistleri Nasıldır?

0 1.715

Off Road Pistleri Nasıldır?

Off Road Nedir?

Kelime olarak İngilizce “yol dışı” anlamına gelmektedir. Hobi veya spor amaçlı olarak, 4×4 araçlarla doğanın zorlu koşullarında yol almak olarak ifade edilebilir. Normal araçların yol alamayacağı oldukça zor arazi şartlarında yol almak, Off road tutkunları için vazgeçilmez bir istektir. Off road alanında yarışmaların yapılmaya başlamasıyla tutku giderek artmıştır.

 Off Road Araçlarının Özellikleri

Eskiden standart 4×4 araçlar ile yapılan Off road yarışlarında rekabetin artmasıyla modifiye edilmiş araçlar tasarlanmaya başlanmıştır. Günümüzde kullanılan araçlarda sürüş emniyetini bozmamak şartıyla her türlü modifikasyon serbesttir. Farlar, stoplar, sinyaller bulunması zorunlu olduğu gibi emniyeti uygun görülmeyen araçların yarışmasına izin verilmemektedir. Örneğin traktörlerin ve iş makinelerinin yarışması yasaktır. Günümüzde önemli 4×4 markaları şunlardır: Land Rover Off Road aracı, Mitsubishi Pajero Off Road arazi aracı, Toyota Land Cruiser Off Road arazi aracı, Mitsubishi Pajero, Suzuki Vitara.

Off Road Pistleri

Off road pistleri trafiğe kapalı alanda, iki kategoriden oluşmaktadır. İlki engelli etap tipidir. Bir yarış içerisinde en az altı adet engelli etap olmalıdır. İkincisi çoklu kalkış tipi etabıdır. Bir yarışta en az 3 adet kalkış olmalıdır. Tur uzunluğunun en az 2 km, en fazla 5 km olması istenir. Yarışın toplam özel etap uzunluğu 80 km’den uzun olmamalı, 45 dakikayı geçmemelidir. Türkiye’de İstanbul Off Road Kulübü, Ankara Off Road Kulübü, Bolu Off Road Kulübü, Adana Off Road Kulübü, Çukurova Off Road Kulübü, Rize Ardeşen Off Road Kulübü, Beykoz Off Road Kulübü, Mudurnu Off Road Kulübü, Pamukkale Off Road Kulübü, pistlerinde Off road şampiyonası düzenlenen kulüplerdir. Buna karşın Türkiye’nin en uzun Off road pisti Denizli’nin Merkezefendi ilçesinin Saruhanlı Mahallesinde 43 bin metrekarelik off road pistidir.

 Off Road Pist Özellikleri

           Off road pistleri derin su geçişleri, çamur, çakıl, kum, ve bataklık olabilir. Parkurlarda kaya tırmanışları, dik rampa ve inişler gibi doğal engeller bulunabilir. Araçlar aynı anda başlamaktadırlar, lastik değiştirmek için sınır bulunmamaktadır ancak pist içerisinde aracın çekilmesi söz konusu değildir. Aracın içince bulunduğu zor durumdan kendini kurtarması istenir. Böylece yarışma akışı bozulmaz.

 

İlginizi Çekebilir