Off Road Lastikleri Nasıl Seçilir?

0 2.301

Off Road Lastikleri Nasıl Seçilir?

4×4′ lerin muhteşem özelliği!

Off road araçlar en zorlu arazi koşullarında, dik rampalarda, patikalarda ve düz yolun olmadığı eğimli yerlerde kullanılan araçlardır. Normal araçların geçemediği yolları off road araçları çok kolay bir şekilde geçmektedir. Birçok özelliği bakımından normal araçlardan farklı olan off road araçların en belirgin ve bilinen farklılığı adıyla özdeşleşen 4×4 özelliğidir. Normal araçların 2 tekerleği çekiş gücüne sahipken off road araçların 4 tekerliği de çekim gücüne sahiptir. Bu sayede off road araçlar en zorlu yollarda, en zor mevsim koşullarında zorlanmadan gidebilirler. Bunun yanında aşırı yükte bile aracın çekiş gücü azalmaz. Off road lastiklerin takılı olduğu arazi araçları en güvenli sürüşü sağlar. Bu özelliğinin yanında off road araçlar zorlu koşullarda ve kötü hava şartlarında bile en iyi sürüşü sunduğu için lastikleri de diğer araç lastiklerinden farklıdır.

 Off road araçların süper gücü lastikler

Off road araçlarda en önemli parça tekerleklere takılan lastiklerdir. Off road araç lastikleri off road araçların her türlü mevsim koşulunda ve kötü yollarda güvenle gitmesini sağlar. Bu yüzden bu lastiklerin seçimi de çok önemlidir ve seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu hususlardan en önemlisi aracı kullanacağın bölgenin mevsim ve yol koşullarıdır. Eğer kar yağışının fazla olmadığı, sıcak iklimin olduğu bir bölgede kullanacaksanız yaz lastiği almanız daha uygun olacaktır. Bulunduğunuz bölgede kışlar çok soğuk ve mevsimler yağışlı geçiyorsa ya da eğim ve rampalı arazi çoksa kış lastiğini seçmenin aracınızın performansı açısında daha iyi olacaktır. Çünkü kış lastikleri en zor mevsim koşullarında ve kötü yollarda en güvenli sürüşü sağlar.

Arazi aracınızı yük taşımak için kullanıyorsanız lastiğin yük taşıma değerinin yüksek olması gerekmektedir. Yük taşıma değeri düşük olan bir lastik alırsanız aracınıza yük koyduğunuzda lastik yükü taşıyamayacaktır ve aracınızı sürerken aracın mukavemetini ve hızını düşürecektir. Off road araç lastiklerini seçerken aracınız için en uygun olan lastiği bulup almalısınız. Çünkü off road lastikleri diğer lastiklere göre fiyat olarak yüksektir. Bu yüzden yüksek fiyattan da olsa bir kez lastik alıp uzun süre kullanabilmeniz çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir