Off Road ile Adrenalin Patlaması

0 1.650

Off Road ile Adrenalin Patlaması

Eğer motorlu araç kullanmayı seviyorsanız ve biraz adrenalin yaşamak istiyorsanız off road deneyimi yaşanmaya değerdir. Farklı illerde kulüpleri olan bu dal spor olarak da algılanmaktadır ve stres atmanız konusunda büyük faydaları vardır. Off road 4×4 arazi araçlarının doğadaki zorlu şartlarda kullanılması olarak ifade edilebilir. Asıl anlamı yol dışıdır. Bunun sebebi de normal arabaların yol aldığı alanlarda değil değişik arazi rotalarında ilerlemeleridir. Çocuk ve gençlerin bu alanı keşfi genellikle bilgisayar ve telefonlarda yapılan oyunlar sayesinde gerçekleşmektedir. Tehlikeli bir etkinlik olduğu için adrenalin yaratmaktadır. Gereken güvenlik önlemlerine uygun hareket etmek oldukça önemlidir. Güvenliği sağlamak için roll-cage denilen bir emniyet kafesi bulunmaktadır ve yangın söndürücü ile 4 noktalı emniyet kemeri araçların olmazsa olmazlarıdır.

Yaklaşan Off Road Etkinlikleri

Off road etkinlikleri sayısı artan ilgiyle birlikte her sene çoğalmaktadır. Şehirlerin düzenledikleri etkinlikler dışında Türkiye genelinde ya da bölge genelinde düzenlenen yarışmalar da her sene yapılmaktadır. En yakın etkinlikler tarih sıralarına göre şu şekildedir:

  • Osmaniye: 5 aşamadan oluşan Akdeniz Offroad Kupası için yarışlar 9-10 Mart tarihlerinde başlamaktadır.
  • Ankara: 2019 yılının Türkiye Offroad Şampiyonası için ilk yarış 16-17 Martta Ankara’da düzenlenecek. 2 gün boyunca aşamalardan oluşacak yarışma farklı illerden 40 kadar ekibin katılımıyla gerçekleşecektir.

Off Road Araç Fiyatları

Off road araçlarının fiyatları ilk olarak markalarına göre değişmektedir. Marka çeşitliliği fazla olmamakla birlikte modeller konusunda geniş yelpazeye sahiptirler. Bazı araçlar sadece off road için tasarlanırken Land Lover gibi araçların kullanımı düz yollar için de mümkündür. Bu tür özellikler fiyatlarda değişime neden olmaktadır. Off road araç fiyatları benzinli ve dizel olmalarına göre, kasa yapısına ve sağlamlığına göre de değişmektedir. Her aracın belli konularda başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Örneğin araç kasasının dayanıklılığı söz konusu olduğunda Toyota Land Cruiser diğerlerine göre daha başarılı bulunmaktadır. Sıradan araçlarda sürekli son modellerin alımı tercih edilmesine rağmen off road araçlarda özellikle eski modellere gidilmektedir. Bu durum da kaliteyle ilgilidir ve fiyatlar üzerinde etkisi görülmektedir.

İlginizi Çekebilir