Off Road Araçların Ortak Özellikleri Nelerdir?

0 1.985

Off Road Araçların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Off road araçlar nerelerde kullanılır?

Off road araçlar normal binek araçların ve taşıtların ulaşamadığı zorlu arazi şartlarına ve eğimli patikalara uygun olarak üretilen araçlardır. Özellikle arazi sürüşü yapmayı seven kişiler tarafından çok tercih edilir. Off road araçlar genellikle yolların olmadığı yerde rahat kullanım sağlar ve bu sayede normal araçlarla geçemediğiniz yerleri off road araçlar ile kolaylıkla geçebilirsiniz. Off road spor olarak ta çok sık yapılan bir spor türüdür. Doğal olarak seçilmiş eğimli ve zorlu parkurlarda off road araçlar ile yapılan bir spordur. Off road sporunda rampalar, keskin inişler, yükselti ve küçük bataklık gibi yerlerden off road aracıyla kolaylıkla geçebilirsiniz.

 Off road araçların özellikleri nelerdir?

Off road araçların özellikleri arasında en çok bilinen ve önemli olan 4×4 olarak nitelendirilen çekiş özelliğidir. 4×4 çekiş özelliği ile off road araçların 4 tekeri de çekiş gücüne sahiptir. Bu özelliği ile normal binek araçlardan ayrılır.

Normal binek araçların 2 tekeri çekiş gücüne sahiptir ve alt kısmı darbelere karşı korunmasızdır.2 tekerin çekiş gücüne sahip olması diğer 2 tekerin itilerek gidilmesini gerektirir. Bu yüzden 2 tekerin itiş güce bölünmüş olur. 4×4 arazi araçlarında 4 tekerlekte çekiş gücüne sahip olduğu için hiç bir tekerin diğerini itmesine gerek olmadığından ve çekiş gücü de bölünmez. Bu şekilde arazi araçlarında hız düşerken güç en yüksek seviyeye çıkar. Off road araçların özellikleri arasında farklı olan diğer bir özellik aracın yerden olan yüksekliğidir. Arazi araçları patika ve dik rampalı yerlere uygun olarak yapıldığından aracın yerden yüksekliği daha fazladır. Bu sayede aracın yamaçlı yerlerde yere sürtünmesi engellenmiş olur. Arazi araçlarının tekerlekleri arasındaki mesafede diğer araçlara göre daha uzundur ve tırmanma kapasitesi daha yüksektir.

Off road araçların en büyük özelliği süspansiyon mesafesidir. Arazi araçlarında yüksek eğimli yerlerde aracın kontrolünün kaybedilmemesi için motor freni özelliği çok önemlidir. Off road araçlarda önemli olan diğer bir özellik aracın şanzımanıdır. Off road araçların zor yollarda gidebilmesini sağlayan bu sistem ile normal şanzımanın yanında dişli bir sistem yer alır.

İlginizi Çekebilir