Liman Kenti; Göcek

0 665

Fethiye ve Dalyan arasında kalan, tarihi ve doğal güzelliklerden fazlaca nasibini almış en önemli seyahat noktalarından biridir Göcek. Buraya uğrayıp yeterli vakti harcadığınızda emin olun dönüş yolunda, tarihe, tatile, spora, yeme-içme kültür zenginliğine doyduğunuzu hissedeceksiniz.

Fethiye’ ye 30 km uzaklıkta konum bulan Göcek, körfezin en korunaklı limanlarından biri olma özelliğini de göstermiştir. Bundandır ki tarih boyunca, liman kenti olması ve bir çok güzelliği civarında barındırmasıyla yaşamak istenilecek bir lokasyon haline gelmiştir. Bu özellikleriyle yeni dönemde Fethiye’ nin saklı incisi olarak da anılmaktadır.

        Önceliğiniz dinlenme, deniz, kum, güneş olacaksa Göcek’ e en yakın plaj 6 km yakınlıktaki İnlice Halk Plajı’ dır. Plaja ulaşırken kendinizi ormanlık bir yolda bulacak sonrasında masmavi bir deniz ile karşılaşacaksınız. Bu plajı tercih edecek olanlar için fiyatların makul olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Göcek Adası da merkeze en yakın plajdır.

Tertemiz bir deniz için en çok tercih edilen noktalardan olması sebebiyle yaz aylarında oldukça kalabalıktır. En çok tekne ile seyahat edenlerin uğrak noktası olan Göcek’ te ben kamp kurmak istiyorum derseniz Göcek Adası’ nda kamp alanları da bulunmaktadır.

Üst gelir grubuna hitap eden birkaç otel dışında merkezde oldukça fazla butik otel, pansiyon ve aparta ulaşabilirsiniz. Bahsedilen yerlerin merkezde konumlanmasıyla, sahile ve Göcek’ in çarşısına kısa mesafede ulaşabileceksiniz.

Civarında, Gemile Adası, Kayaköy, Kleopatra Hamamı ve bir çok antik kentin bulunduğu Göcek’ e fazlaca zaman ayırmanız gerekecek. Bunlar dışında tekne turlarında; Kleopatra Koyu, Tersane Adası, Domuz Adası, Bedri Rahmi Koyu gibi 12 koy ve adayı ziyaret eden 12 adalar tekne turlarına da katılabilirsiniz.

Yazın bilhassa çok kalabalık olmasıyla hafta sonları koylarda zor şartlarda yüzmek mümkün. Bu sebeple teknem daha müsait alanlarda konaklasın gezeceğimiz yere biz karar verelim derseniz tekne kiralamak sizin için keyifli ama bir o kadar maliyetli bir seçin olacaktır. Dalış, rüzgar sörfü farklı aktiviteler arayanlar için bu uygun denizde farklı bir alternatif olacaktır.

Göcek’ te her türlü yemek çeşidine kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Fakat gittiğimde yine de ne yemeliyim derseniz çeşidi en bol olan Ege ve Akdeniz mezelerini denemenizi tavsiye ederiz.

Göcek’ e uçakla ulaşım sağlayacaksanız Dalaman havaalanı 20 km uzaklığında yer almaktadır. Havaş, taksi gibi alternatiflerle gideceğiniz mesafeye kısa sürede ulaşabileceksiniz.

 

İlginizi Çekebilir