Kış Kampı Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

0 1.838

Kış Kampı Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kış kampı yapmayı sevenler her zaman geçerli bir sebep yaratabilirler. Vahşi hayvanların çoğunun kış uykusuna yattığı dönemlerde sessiz ve güvenli bir şekilde kamp yapılabilir. Kış kampı düşük sıcaklığın etkisiyle bambaşka bir ortamda gerçekleşir. Bu kampa kullanılacak malzeme seçiminin çok ciddi bir şekilde planlanması gerekir. Çadırdan giyecek ve yiyecek seçimine kadar her bir detayın son derece önemli olduğu kış kamplarında güvenlik ve konforun sırrı ufak detaylarda gizlidir.

 Çadır Kurulacak Yerin Seçimi

Çadırın rüzgar almayan bir bölgede kurulması önemlidir. Bu tür bir alanının bulunamaması halinde kardan ya da ağaçlardan bir rüzgar perdesi kurulabilir. Çadır kurulduktan sonra zemine döşenecek termal battaniye hafiftir ve kampçıları yerden gelen soğuğa karşı etkili bir şekilde korur. Yemek yerken ısı tasarrufu yapmak için plastiğe nazaran daha uzun ömürlü ve yiyecekleri sıcak tutan tahta çatal ve kaşık kullanılması tercih edilmelidir.

Kış kampına çıkacak olan kişilerin çantalarına vazelin koyması ve açıkta kalan yerleri için koruyucu bir katman yaratması önerilir. Çadırın içinde yakılacak küçük bir mum dahi ortam ısısının en az 4 derece artmasına katkı sağlar. Mum yanarken uyunmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Kimyasal reaksiyon sonucunda ısınan el, ayak ve cep ısıtıcıları akşam çadır içinde kalanlar için ideal bir alternatif yaratabilir. Yaklaşık olarak 6 saat etki gösteren ürünler hafif ve küçüktür. Isıtılan su bir kaba konarak uyku tulumunun içine alınabilir.

 Uyku Tulumunun Konforu

Soğuk havada insan vücudu ihtiyacı olan enerjiyi yakalamak için çok fazla çaba sarf eder. Bu aşamada ciddi su kayıpları yaşanabilir. Sık sık su içmek ve enerji kazanımı sağlayabilmek için karbonhidrat ağırlıklı beslenmek en ideal olanıdır. Yatmadan önce enerji veren bir şeyler tüketmek uykuya daha kolay dalınmasını sağlar.

Kulakları kapatan bir şapka, boyunluk veya eldiven ile uyumak ısı kayıplarının ciddi oranda azalmasını sağlar. Soğuk olduğu için çadırın havalandırmasını kapatmak içeride ciddi oranda nem oluşmasına ve her şeyin ıslanmasına neden olur. Kış kampı püf noktaları hakkında deneyimli kişilerden bilgi ve öneri almak işlerin ciddi anlamda kolaylaşmasını sağlar.

 

İlginizi Çekebilir