Kamp Yeri Seçimi Nasıl Yapılmalı

0 1.472

Kamp Yeri Seçimi

Kampçılık yediden yetmişe birçok meraklısı olan bir etkinliktir. Günlük hayatın sıkıntılarından arınabileceğiniz, doğayla iç içe olabileceğiniz bu etkinlik ailenizle ya da arkadaşlarınızla vakit geçirmek için birebirdir. Birçok kişi etkinlik esnasında yalnız olmayı da tercih etmektedir. Doğa fotoğrafçılığı ile uğraşanlar için de oldukça güzel bir fırsattır. Kamp yapanlar için en önemli şey kamp yeri seçimidir. Eğer bir kamp alanına gidecekseniz bu seçimi yapmak çok zor olmasa gerek. Ancak bazen gittiğiniz yerde ormanlık bir alan bulup orda kalmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durum söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki başlıkta bulabilirsiniz.

Nerede Kamp Kurmalıyız?

Kamp yeri seçerken önemli olan ilk şey kendiniz için düzgün bir zemin seçmenizdir. Eğer yağmurlu ve karlı bir günse çamurdan uzak, ağaçlarla kaplanmış bir bölge seçmeniz de sizin için kolaylık sağlayabilir. Ancak önemli olan asıl şey zeminin düz olmasıdır. Böylece çadırınızı daha kolay kurabilirsiniz. Eğer suya ulaşımınızın kolay olduğu bir yere kamp kurarsanız vakit geçirdiğiniz süre boyunca büyük kolaylık elde etmiş olursunuz. Malum su hem temizlik için hem de besinlerin yıkanması için önemli bir ihtiyaçtır. Çadır kurduğunuz yerin güneş ışınlarının dik gelmediği bir yer olduğuna, ağaç ya da kaya gölgesine denk gelmesine dikkat etmelisiniz. Çünkü çadır güneşle tam temas kurduğunda sıcaklık çok fazla artacaktır. Bu hem sizin için hem de çadırın içinde sakladığınız besinleriniz için tehlikeli bir durumdur.

Kamp Malzemeleri

Evinizde uzaklaştığınız ve en az 24 saatinizi geçireceğiniz bu etkinlik süresince ihtiyacınız olan her şeye erişiminizin olması oldukça önemlidir. İlk olarak içerisinde günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir kamp çantası hazırlamakla başlamalısınız. Yemek için gerekli eşyalar, peçeteler, kıyafetler gibi pekçok eşyayı bu çantada bulundurabilirsiniz. Bunlar dışında gereken kamp malzemeleri ise çadır, uyku tulumu, mat, kamp bıçağı ve çakı gibi eşyalardır. İp, fener, pusula gibi eşyalar da hayat kurtarabilir. Elbette doğal ve şehirden uzak bir ortamda ilk yardım için gerekli araçlarınızın da olması önemli bir püf noktadır. Ateş yakmanız için gereken çakmak, kibrit gibi eşyaları da yanınızdan ayırmamalısınız.

İlginizi Çekebilir