Kamp İçin Doğru Çadır Nasıl Seçilir?

0 1.723

Kamp İçin Doğru Çadır Nasıl Seçilir?

Kampçılık nedir nasıl yapılır?

Doğa ile baş başa kalıp huzur bulmak ve şehir yaşamının stresinden biraz olsun kurtulmak için insanlar belli bir süre ormanlık, göl kenarı, dağ eteği gibi alanlara giderek çadır kurup burada kalırlar. Yapılan bu faaliyet kamp faaliyeti olarak adlandırılır. Bu faaliyetin birçok kişi ile bir arada yapılması ise kampçılık faaliyetidir.

Kampçılık insanın sevdiği kişilerle yapabileceği bir faaliyet olduğu gibi belli bir organizasyona katılarak tanımadığı kişilerle de yapabileceği bir faaliyettir. Bu kampçılık faaliyetlerinde doğayla iç içe olur, iş hayatının ve şehir yaşamının vermiş olduğu stres ve sıkıntıları biraz olsun unutursunuz. Keyifli zamanlar geçirerek uzun süre yaşayamadığınız mutlu günleri kamp faaliyeti ile yaşarsınız. Kampçılık faaliyetinin insana sağladığı bu huzurlu ortam, insanların kampçılığı bir kere yaptıktan sonra sürekli yapmak istemesine neden olur. Kamp yapan birçok insan sürekli kamp yapmak istediğini söylemez mi zaten? Bu yüzden kamp yapılacakken seçilecek malzemelere dikkat edilmeli ve uzun süre kullanılabilecek malzemeler seçilmelidir. Kampta barınma ihtiyacını karşılayan çadırların seçimi oldukça önemlidir. Çünkü kamp yapılacak alan ormanlık, dağlık ya da göl kenarı gibi bir alan olduğundan havanın sıcaklık değişmeleri yüksek olabilmektedir.

 Kamp için doğru çadır nasıl seçilir?

Kampçılık yapılacak alanlar şehir içlerine uzak olduğundan, kamp çadırları taşınması ve kurulması kolay olması için fazla büyük ve geniş yapılmazlar Genelde küçük var dar yapıda yapılırlar. Tabi kide bazı büyük kamp çadırları da vardır. Bu yüzden doğru çadır seçimi için ilk olarak çadırda kaç kişi kalacak ise onun bir fazlası kadar kişiyi alabilecek bir çadır seçilmelidir. Örneğin 2 kişi çadırda kalacaksa 3 kişilik bir çadır alınması daha rahat hareket etme olanağı sağlayacaktır. Bundan sonraki kriter çadırın sağlamlığı ve sıcak tutma kapasitesidir. Sağlam olmayan bir çadır çok kolay bir şekilde yırtılabilir ve kamp esnasında korunmanızı engelleyebilir. Çadırların sıcak tutma kapasitesi özellikle kış kamplarında hava soğuk olduğu için çok önemlidir. Bu yüzden doğru çadır seçiminde kişi sayısı ve kampın yapılacağı mevsim zamanı çok önemlidir. Kamp çadırı alınırken bu iki faktör göz önünde bulundurularak alınmalıdır.

 

İlginizi Çekebilir