Kamp Çadırı Çeşitleri

0 1.671

Kamp Çadırı Çeşitleri

Kamp aktivitesinde genellikle lüks isteklerden uzaklaşırsınız ve doğayla iç içe bir ortamda bulunursunuz. Ancak barındığımız yerin koşullarının iyi olması aktiviteden daha çok tat almanızı sağlar. Böylece daha uzun süre kamp yapmaya devam edebilir ve güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Bu tür ihtiyaçları karşılaması için iyi bir kamp çadırı seçmek önemlidir. Kamp çadırları yapımında kullanılan materyallerden genişliği ve yüksekliğine kadar farklı çeşitlerde karşınıza çıkacaktır. Aşağıda kendiniz için uygun çadırı bulmanız için bazı ipuçları yer almaktadır.

Çadır Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çadır seçiminizi yaparken satın alma esnasında şu konulara dikkat etmelisiniz:

  • Çadırların genişliği kalacak kişi sayısına göre düzenlenmektedir. Nasıl olsa bir iki gece kalınacak diyerek tek kişilik bir çadırda 2-3 kişi kalmak mümkün olmayacaktır. Bu aktiviteden aldığınız keyfin de azalmasına sebep olacaktır. Eğer kalabalık bir grupsanız aile çadırı adı altında satılan odalara bölünmüş çadırlar dahi bulunmaktadır.
  • Çadır çeşitleri mevsime uygun olarak üretilmektedir. Bazı çadırlar her mevsime uygunken bazı çadırları yalnızca yaz mevsimi gibi yağışsız havalarda kullanabilirsiniz. Kamp yaptığınız süre boyunca barındığınız alanın hava koşullarından korunması gerekiyorsa bu duruma uygun bir çadır seçimi yapmanız önerilmektedir.
  • Eğer yaz mevsiminde kamp yapacaksanız ve gölgelik bir yer bulmakta zorlanıyorsanız çadırınızın ultraviyole ışınlarına karşı koruması olmasına dikkat etmelisiniz. Bu hem çadırınızda bulundurduğunuz yiyeceklerin korunması açısından hem de sizin sağlığınız açısından önemli bir detaydır.
  • Eğer kamp alanında uzun süre kalmıyorsanız ve yalnızca doğa yürüyüşü yapıyorsanız taşınması kolay ve yer kaplamayan trekking çadırlarını tercih edebilirsiniz.

Kamp Çadırı Fiyatları

Kamp çadırı fiyatları yukarıda bahsedilen özelliklere göre değişim göstermektedir. Aynı zamanda çadırların kurulumunda kullanılan çubukların yapıldığı materyaller de çadırın rüzgara ve zor şartlara olan dayanıklılığını değiştirdiği için fiyatlarda değişime sebep olmaktadır. Markaya göre değişen fiyatlar göz önüne alındığında 5-6 kişinin barınabileceği aile çadırlarının dahi 1500 TL gibi fiyatlara bulunabileceği görülmektedir. Yaz mevsiminin uzun bir süresini bu çadırlarda geçiren 5 kişilik bir grup söz konusu olduğunda fiyatın otellere kıyasla çok daha uygun olduğu görülecektir.

İlginizi Çekebilir