Ice Swimming Nedir?

0 1.977

Ice Swimming Nedir?

Ice swimming en basit ifadesiyle kış günlerinde, buzlu ya da soğuk sularda yüzmektir. Bu etkinlik akla Rusya’yı getirmektedir. Rusların kendi çocuklarını doğar doğmaz buzlu suya soktukları bilinmektedir. Ancak bu her aile tarafından yapılmamaktadır. Bunu yapmalarının temeli ise tamamen dine dayanmaktadır. Daha çok dine bağlı olan Ruslar tarafından yapılan bu etkinlik çocukların sağlıklı ve zinde bir şekilde hayatlarına başlamaları ve arınmaları için gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama zamanla ice swimming adında ekstrem bir spor haline gelmiştir ve birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Genelde hala yurtdışında yapılan bu spor son zamanlarda sosyal medyanın etkisiyle ülkemizde de ses getirmeye başlamıştır.

Ice Swimming Sağlıklı Mıdır?

Ice swimming söz konusu olduğunda kişilerin aklına ilk gelen şey sağlığa bir zararı olup olmadığıdır. Genel görüşün aksine ice swimming sağlığa oldukça faydalıdır ve bu faydalar bilimsel verilerle desteklenmektedir. Bu sporun sağlığınıza olan faydaları şu şekilde sıralabilir:

  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir: Soğuk suda yüzmek vücudunuzda bulunan akyuvar sayışınızı artırmaktadır. Bu yüzden vücudunuzun direnci hastalıklarla daha iyi mücadele edecek hale gelmektedir.
  • Endorfin seviyesini artırır: Depresyona karşı sizi koruyan ve daha iyi, enerjik hissetmenizi sağlayan bu hormondaki artış mental sağlığınıza katkıda bulunmaktadır ve stres seviyesini azaltmaktadır.
  • Dolaşım sistemini güçlendirir: Özellikle kalp ve damar yollarında problem olan insanlar için kurtarıcı bir aktivitedir.
  • Kalori yaktırır: Kalp daha hızlı kan pompaladığı için metabolizma hızı artar ve daha fit bir vücuda sahip olursunuz.

Ice Swimming Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ice swimming yaparken süre konusuna dikkat etmelisiniz. Vücudunuz belli bir süre sonra ortam ısısına alışmasına rağmen çok uzun süre aktiviteyi sürdürmek bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca sonrasında sıcak bir ortamda bulunmanız sizi soğuk algınlığı gibi risklerden koruyacaktır. Aksi takdirde başta böbrekleriniz olmak üzere vücut ağrılarıyla ve bazı kalıcı hasarlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu süreyi doğru bir şekilde belirleyebilmek adına spora başladığınızda bir profesyonelin yardımını almak sizin için faydalı olacaktır ve bu tür hasarlarla karşılaşma riskinizi azaltacaktır.

İlginizi Çekebilir