Hidayet Koyu Kaş – Antalya

0 1.248

Hidayet Koyu

Antalya, Kaş’ta bulunan koylardan birinin adı Hidayet Koyu’dur. Koy isminin önceden orada bulunan Hidayet isimli birinden almıştır ve günümüzde bu şekilde kullanılmaktadır. Türkçesi beyaz sahil olarak çevrilen Blanca Beach isimli bir sahili vardır. Denize girmek önceden mümkün değildi, ancak 2015 yılından beri bölge düzenlenmiş ve her şeye uygun bir mekan haline getirilmiştir. Hidayet Koyu sahilinde şezlong ve şemsiyelere ücretli olarak ulaşabilirsiniz. Koy birçok yerde akvaryum ismiyle geçen, çok temiz ve masmavi bir denize sahiptir. Girişi ücretsiz olan koy Kaş merkezine 2.5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Korsan Koyu

Korsan Koyu, Antalya’da iki büyük kayalık arasında bulunan hem yaz hem de kış aylarında gidilmeye uygun bir koydur. Antalya her ne kadar yaz tatilinde tercih ediliyor olsa da bahar ve kış aylarında da koy çok iyi bir iklime sahiptir. Korsan Koyu ismi bölgenin Karayip Korsanları filmindeki yere benzerliği sebebiyle bu ismi almıştır. Koy tekne turlarının güzergahı içerisinde olduğu için günün belirli saatlerinde kalabalıklaşmaktadır. Ancak belli bölgelerinde sakin alanlar bulmak mümkündür. Ulaşım kolay olmadığı için doğası fazla bozulmamış olan bu alan trekking için de çok uygun bir koydur. Kampçıların tercih ettiği bu alan denizyolu ile daha kolay ulaşılabilen bir yerdedir.

Sazak Koyu

Merkeze uzak, her şeyden kendinizi soyutlayacağınız, telefonunuza bildirim gelmeyecek bir yerde kafanızı dinlemek istiyorsanız Sazak Koyu sizin tüm isteklerinizi karşılayacaktır. Musa Dağı’nın eteklerinde Ceneviz Koyu, Yalancı Koy ile çok yakın mesafede, Adrasan’a ise tekneyle bir saatte gidebileceğiniz bir konumda bulunmaktadır. Eşsiz bir doğaya sahiptir ve açık havalarda gece yıldızları seyretmek için çok güzel bir seçimdir. Sazak sahilleri soyu tükenme tehlikesi altında olan Akdeniz Foku’nun yaşam alanı olduğu için çok özel bir yere sahiptir. Bu yüzden ziyaretçilerin doğaya zarar vermemesi çok önemlidir. Kara yolu ile de deniz yolu ile de dağlar çevresinde bir rota izleyeceğiniz için oksijen oranı çok yüksektir. Aynı zamanda yola gördüğünüz çeşmelerden akan su dağ suyu olduğu için durup bir tadına bakmanız şiddetle tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir