Gökliman Koyu

0 1.242

Gökliman Koyu

Gökliman Koyu Antalya’nın Finike bölgesinde yer alan giden herkes tarafından beğenilen ve tavsiye edilen koylardan birisidir. Likya Yolu rotası üzerinde bulunan bu koy dağlar arasında kalmaktadır. Finike Belediyesi tarafından özel ilgi gördüğü için oldukça gelişmiş bir yer haline gelmiştir. Likya zamanından kalma birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Bu yüzden hem tarihi açıdan hem de doğası nedeniyle turistlerin dikkatini çekmektedir. Gökliman Koyu kıyı balıkçılığı da yapılan bir yerdir. Bu yüzden balık bolca tüketilen bir besin maddesidir ve oldukça tazedir. Belediyeye ait bir işletme tarafından sahil bölgesinde ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkündür.

Fırnaz Koyu

Antalya’da bulunan Fırnaz Koyu Yeşilköy beldesine bağlıdır. Kalkan’a 4 kilometre uzaklıktadır. Koyun her yanı ne yazık ki kara ulaşımına açık değildir. Bu yüzden en özel ve güzel yerleri görebilmek için tekne turlarına ihtiyacınız olabilir. Koy en fazla çamur banyosu özelliğiyle ünlenmiştir. Cildi güzelleştirdiğine inanılan bu aktivite turistlerin oldukça dikkatini çekmektedir. Dağlık bölgelere sahip olduğu için Fırnaz Koyu yürüyüşler için de birebirdir. Ancak merkeze uzak olduğu için ve market gibi şeyler olmadığı için ihtiyacınız olan her şey olduğundan emin olduğunuzda yola çıkmak daha mantıklı olacaktır. Kısa süreli kamp gezileri için de Fırnaz Koyu çokça tercih edilmektedir.

Adrasan Suluada Koyu

Suluada Koyu Türkiye’de ve yurtdışında o kadar ün kazanmıştır ki Türkiye’nin Maldivleri takma ismini almıştır. Suluada diğer pek çok koydan farklı olarak iki kumsala sahiptir. Burayı meşhur hale getiren bir şey de denizin ortasında yer alan bir tatlı su kaynağının bulunmasıdır. Eskiden beri bu şifalı su olarak görülmektedir. Doğruluğu kanıtlanmamış olsa da bu inanç bölgeye birçok turistin gelmesine yol açmıştır. Su özellikle böbrek hastaları için tavsiye edilmektedir. Suluada Koyu tekne turları kapsamında her zaman ziyaret edilen koylardan birisidir. Bu yüzden günübirlik ziyaretçi sayısı oldukça yüksektir. Adrasan’a ulaşmak için Antalya’dan Kemer’e sonrasında Tekirova Ulupınar ve Olympos’tan geçmek gerekecektir. 95 kilometrelik bu yol sonrasında Türkiye’nin cennet köşelerinden birine ulaşmış olursunuz.

İlginizi Çekebilir