Fethiye’de Bir Cennet: Kelebekler Vadisi

0 1.321

Fethiye’de Bir Cennet: Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Fethiye’nin Faralya Köyü’nün en güzel parçalarından birisidir. 1995’te imara kapatılan alan kendisini birçok dış etkenden korumuş oldu. O yüzden yıllardır bozulmadan kendini muhafaza edebilmiş ve her yaz birçok kişiye ev sahipliği yapmıştır. Kelebekler Vadisi ismini bölgede bulunan kelebeklerden almaktadır. Bölgede 80’den fazla tür olduğu doğa bilimcileri tarafından açıklanmıştır. Kayalıklar ve deniziyle yamaç paraşütü için harika bir yerdir. Birçok kişi kamp için bu bölgeyi tercih etmektedir. Kamp içerisinde elektrik, banyo, tuvalet, su gibi her ihtiyacınız karşılanabilmektedir. Buraya gidebilmek için Fethiye’den Ölüdeniz’e karayoluyla gittikten sonra deniz yoluyla yola devam etmeniz gerekecektir.

Kleopatra Hamamı Koyu

Kleoparta Koyu’nun ismi tarihi bir gerçeklikten gelmektedir. Göcek tarihi kalıntılarıyla oldukça meşhur bir alandır. Eskiden hamam olarak kullanıldığı iddia edilen bir kalıntı bu koya ismini vermiştir. Birçok koyda olduğu gibi denizi berraktır. Yaz mevsiminde daha yoğun olan bu alana ulaşım deniz yolu ile mümkün olmaktadır. Fethiye’den de oldukça yakın olan koya Kelebekler Vadisi’nden de ulaşmak mümkündür. Kleopatra Hamamı Koyu içerisinde birçok adacık da bulunmaktadır ve bu da oldukça dikkat çeken bir özelliğidir. Zeytin ağaçları ve tatlı su kaynağı ile meşhurdur. Bölgeye günübirlik gelecekler için yemek yiyebilecekleri de küçük lokantalar vardır. Eğer yürümeyi seviyorsanız buradan yukarı doğru yarım saat kadar yürüyerek Lydae’ye gidebilirsiniz.

Yedi Burun Koyu

Yedi Burun olarak bilinen koy yürüyüş yolları rotasının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Likya Yolu üzerinde yer alan bu koy dik yamaçlara sahiptir ve bunlar aniden denize iner. Tarih, doğal alanlar, turkuaz renginde harika bir deniz bir tatilden istenilen her şeydir. Ayrıca koy ekstrem sporlar için de elverişlidir. Eğer özel arabanız yoksa buraya toplu taşıma araçları ile gelmek de mümkündür. Yedi Burun Koyu plajının en özel ve sevilen şeyi ise herhangi bir tesisin olmamasıdır. Bu yüzden birçok bölgeye göre ekonomik olarak çok daha rahat edeceğiniz, temiz bir doğa sizleri karşılayacaktır. Eğer yerli halkı ve geleneksel yaşamı görmek isterseniz Yediburunlar Köyü’nü de ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir