Ekstrem Sporlar İçin İlk Yardım Bilgisi

0 1.441

Ekstrem Sporlar İçin İlk Yardım Bilgisi

Spor her zaman tehlikesi olan bir etkinliktir. En zararsız gibi görünen yürüyüş ya da koşu sporunda dahi kaza geçirme gibi bir tehlike her zaman vardır. Elbette bu tehlike sporun türüne göre de değişmektedir. Ekstrem sporlar söz konusu olduğunda her an kazaya hazırlıklı olmalısınız. Elbette bu sporlar konusunda eğitim aldıkça ve profesyonelleştikçe tehlike ihtimali azalmaktadır. Yine de belli miktarda bir ilk yardım bilgisine sahip olmak ve gerekli eşyaları yanınızda bulundurmanız önemlidir. Aşağıda bilmeniz gereken ilk yardım kurallarını görebilirsiniz.

Önemli İlk Yardım Kuralları

Spor esnasında herhangi bir yaralanma ile karşılaşma durumuna karşı ilk olarak yanınızda gerekli materyalleri bulundurmanız gerekecektir. Bandaj, yara bandı, küçük bir tentürdiyot ve pamuk. Ayrıca soğuğu muhafaza eden ufak bir kutuda buz bulundurulması ciddi yaralanmalar için kurtarıcı olacaktır. Eğer bir yaralanma geçirildiyse en önemli ilk yardım kuralı bölgeyi incelemek olacaktır. Eğer hızlı bir şekilde şişme oluyorsa bu ciddi bir yaralanma olabilir. Yapılması gereken ilk şey bölgeyi dezenfekte etmek olacaktır. Yanınızda küçük bir şişe içerisinde alkol oranı yüksek bir kolonya bulundurmak bu noktada faydalı olacaktır. Bununla bölgeyi temizledikten sonra bandaj yardımıyla bölgeyi sarmalısınız. Bu hem kanamanın yavaşlamasını sağlayacak hem de yaranın dışarıyla temasına engel olacaktır. Kanamayı azaltmak için yaralı bölgeyi yukarıda tutmaya ve çarpma yaşandıysa buz veya bölge üzerine soğuk baskı uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

Yaralanma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekstrem sporlar esnasında gerçekleşen yaralanmalardan sonra ilk olarak basit şekilde yukardaki ilk yardım eylemlerini yapmalısınız. Sonrasında yaralı bölgenin hareketsiz şekilde kalması için elinizden geleni yapmalısınız. Yaralanma ayak bölgesindeyse üzerine basmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer yaralanma eklem bölgesindeyse bu bölgenin hareketsiz kalmasına özen göstermelisiniz. Yaralanma sonrası profesyonel bir yardım alana kadar fazla müdahalede bulunmamanız tavsiye edilmektedir. Çünkü herhangi bir yanlış müdahale durumunda yaralı bölge için daha kötü sonuçlar doğabilmektedir. Bazen su toplama sorunuyla da karşılaşılabilmektedir. Bu durumda ise sıvı boşaltılıp dezenfekte edilmelidir. Bu problem küçümsenmeyecek kadar acı verici olmaktadır. Pansuman yapma konusunda bilginiz yoksa dezenfekte ettikten sonra sarmanız ve bir profesyonele başvurmanız doğru olacaktır.

İlginizi Çekebilir