Doğada Yediklerinize Dikkat!

0 1.091

Doğada Yediklerinize Dikkat!

Doğa sporlarıyla uğraşanlar ve özellikle uzun süre kamp yapan kişiler doğa keşifleri sırasında farklı meyveler ya da sebzeler denemek konusunda hevesli olabiliyor. Ayrıca sırf bu amaçla keşif amaçlı yapılan aktiviteler de bulunmaktadır. Ancak bu süreçte bilinmesi gereken, insanların sağlığını tehlikeye sokacak belli başlı bitki türleri vardır. Doğada yediklerinize dikkat etmeniz hem sizin hem de size etkinlik boyunca eşlik edecek kişilerin hayatları için oldukça önemlidir. Ayrıca bazı bitkiler direkt olarak sizi zehirlemese de sindirim sisteminizi zorladığı için çeşitli ağrılara, ya da mide bulantısına sebep olabilecektir. Aşağıda kaçınmanız gereken bu türler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ormanda Karşınıza Çıkabilecek Zehirli Bitkiler

Kamp sırasında özellikle küçük yaş aralığında yapılan orman gezilerinde birçok zehirlenme durumuyla karşı karşıya gelinmektedir. Kamp esnasında seçilen liderin ormanda yer alan bitkiler konusunda belli başlı bilgilere sahip olması bu açıdan çok önemlidir. Aşağıda yer alan bitkiler Türkiye’de yaygın olan ve dikkat etmeniz gereken zehirli bitkiler arasında yer almaktadır:

  • Bazı incir ağaçlarında yer alan meyveler eğer ağaç yaşlıysa ve incirler henüz olgunlaşmamışsa zehirli olabilir. Özellikle kopardığınız yerden akan süt görünümlü öz suyundan kaçınmalısınız.
  • Zakkum yaprakları yendiğinde zehirlenmeye sebep olur.
  • Orman sarmaşığı ülkede çok yaygındır ve meyvesi ile öz suyu zehirlidir.
  • At kestanesi oldukça acı bir tada sahiptir ve sağlığınız için tehdit niteliğindedir.
  • Adi porsuk meyve görüntüsüyle pek çok kişinin yanılmasına sebep olmuştur. İçinde yer alan kimyasallar insan sağlığını tehdit eder.

Zehirli Bitki Tüketenler Ne Yapmalı

Yukarıda yer alan örneklerde olduğu gibi pek çok zehirli bitki tüketildiğinde insan bedeninde bazı etkilerin görülmesine sebep olur. Vücudunuzdaki farklılıkları hissettiğiniz anda ilk olarak başvurabileceğiniz bir yardım varsa direkt gereken kişileri durum hakkında bilgilendirmeli ve ne yediğinizi ismini bilmeseniz dahi görüntüsüyle tarif etmelisiniz. Tükettiğiniz şeyin bilinmesi tedavi sürecini hızlandıracaktır. Bu esnada yapabileceğiniz en iyi şey kusmak olacaktır. Bedeninizi bu zehirli içerikten arındırmak için başvurabileceğiniz herhangi bir yardım yolu yoksa bu yolu denemek o an için en uygun seçenek olarak görülmektedir.

İlginizi Çekebilir