Doğa İçinde Uzun Süre Hayatta Kalmak

0 1.592

Doğa İçinde Uzun Süre Hayatta Kalmak

İnsanlar türünün kökeni dolayısıyla doğal yaşama uyum sağlayabilen canlılardır. Ancak günümüz koşulları ve ekonomisi sebebiyle yaşam tarzımız çok değişmiştir. Bir kamp alanında kaybolduğunuzu düşünün ya da bir gün uyandığınızda kendinizi ormanda bulduğunuzu… Böyle bir durumda ortama nasıl uyum sağlarsınız ve nasıl doğa içinde hayatta kalabilirsiniz? Ülkemizin bulunduğu konum düşünüldüğünde hayatta kalmak oldukça kolaydır. Ormanlarda yeterli besin kaynağı bulmak mümkündür ve suya ulaşım kolaydır. Aşağıda bazı ipuçları bulabilirsiniz.

Doğal Hayat İçin İpuçları

Doğal hayat içinde hayatta kalmak için dikkat etmeniz gereken en önemli şey sudur. İnsan vücudu susuz kalmaya dayanıklı değildir. Bu yüzden bulunduğunuz yerde keşfe çıkmalı ve suya yakın bir yerde kalmalısınız. Ayrıca bitkiler hakkında bilginiz varsa bunları dikkate alarak beslenmelisiniz. Bilmediğiniz bitkilerin zehirli olma ihtimali vardır. Sizin için besleyici olan gıdaları bulmaya çalışmalısınız. Ayrıca barınmanın önemi de yadsınamaz. Güvende olabileceğiniz bir alan bulmalısınız. Sizi yağıştan koruyacak ve büyük, tehlikeli hayvanların kolayca giremeyeceği bir alanda barınmanız doğada bulunduğunuz süre boyunca güvenliğinizi sağlayacaktır.

Doğada Yaşamak İçin Minimum Gereksinimler

Birçok kişi tarafından şu sorunun sorulduğunu duymuşsunuzdur ve bir cevap düşünmüşsünüzdür: “Issız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız 3 şey ne olurdu?” Genellikle yanıtlar çeşitli ve esprilidir. Ancak doğada gerçekten tek başınıza kalma durumunu düşündüğünüzde işin ciddiyetini kavrayabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşabileceğiniz bir ortamda bulunuyorsanız veya böyle bir ihtimal varsa şu ihtiyaçları yanınızdan ayırmamanız yaşamınızı belli bir süre de olsa sürdürmeniz için gereklidir:

  • Kesici ve yakıcı alet: Eğer uzun süre doğada yaşamak durumundaysanız yanınıza yiyecek almak yerine doğada beslenme ihtiyacınızı karşılayabilmeniz gerekecektir. Bunun için bir bıçak ve çakmak gibi yakıcı bir alet şarttır.
  • İlk yardım aletleri: Sağlıklı bir şekilde yaşamınızı sürdürebilmeniz adına yaralanma durumunda yaranızı temizleyebileceğiniz gereçler ve bir alerji ilacı bulundurmanız faydalı olacaktır.
  • Yağmurluk ve çizme: Doğada en zor koşulları uzun süreli yağmurların olduğu dönemde yaşanmaktadır. Bu tür durumlar için çok ince de olsa bir yağmurluk hayat kurtarabilir.
  • İp: Barınmadan yol belirlemeye kadar her alanda işinize yarayabilir.
İlginizi Çekebilir