Dağcılık Hakkında Yanlış Bilinenler

0 1.779

Dağcılık Hakkında Yanlış Bilinenler

Dağcılık hakkında akıllarda oluşan en yaygın yanlış bu sporun sadece tırmanışla ilgisi olduğudur. Ancak dağcılık özü itibariyle birçok sporun birleşiminden oluşmaktadır. Bir sporcu dağcılıkla ilgileniyorsa hem tırmanışla hem trekkingle hem de kampçılıkla ilgili bilgiye sahip olmalıdır. Sadece yaz veya bahar aylarında yapılır düşüncesine rağmen meraklıları için kışın da oldukça yapılması olanaklı bir spordur. Yalnızca daha fazla tecrübe ve dayanıklılık gerektirdiği doğrudur. Birçok kişi kalabalık bir grupla gidilmesini uygun bulsa da az kişilik gruplar bu spor için çok daha uygun olacaktır. Böylece karmaşa önlenmiş olacak, yaşanacak vakit kaybının da önüne geçilmiş olunacaktır. Dağcılık yapanlar için ilk olarak teknik malzemeler ve sonrasında işinize yarayacak gerekli malzemelerin bulunması şarttır. Aşağıda bu konuda ayrıntılı bilgi bulunmaktadır.

Dağcılık İçin Gerekli Ekipman

  • Tırmanış için uygun ayakkabı ve koruma amaçlı kask
  • Yükselti sebebiyle soğuyacak havadan korunmak için sıcak tutacak tedbirli kıyafetler
  • Dağcılık denildiğinde yanınızdan asla ayırmamanız gereken teknik malzemelerden biri iplerdir. Kalın ve dayanıklı olduklarından emin olmak gerekir.
  • Kayalara yerleştirebileceğiniz ve iniş ve çıkışlarınızı kolaylaştıracak sikkeler, takozlar ve bolt gibi malzemeler
  • Ayrıca farklı amaçlarda kullanabileceğiniz perlonlar da birçok zaman kurtarıcınız olabilir.

Dağcı Bunları Yanından Ayırmamalı

Dağcılık sporuyla ilgilenen kişiler kocaman bir sırt çantasıyla hayallerde canlanmaktadır. Mekanın koşulları dolayısıyla her şeye hazırlıklı olmak gerekmektedir. Bu yüzden bir dağcı yanında evini taşımalıdır. Bu sporla ilgilenen kişilerden bazıları kampçılıkla da ilgilenmektedir. Bu tür durumlara çadır, uyku tulumu gibi eşyaları yanlarından ayırmamaları gerekmektedir. Bunlar dışında tüm dağcılar yanlarına her ihtimale karşı bol miktarda yiyecek ve içecek bulundurmalıdır. Bunlar besin değerleri yüksek ve yükte hafif şeyler olmalıdır. Bu tür gereklilikler dışında ilk yardım araçlarının önemi de yadsınamaz. Dağcılık kazaya elverişli bir spordur ve ilk müdahaleyi yapabilmek için gerekli malzemeyi yanınızda bulundurmanız iyi olacaktır. Bunlar dışında saat, pusula, düdük, çakmak, tuvalet kağıdı gibi eşyaları yanınızdan ayırmamalısınız. Ülkemizde dağcılıkla ilgilenen kişilerin en eksik tarafı ise yanlarında çöp poşeti taşımıyor oluşlarıdır. Çevreyi ilk bulduğunuz andaki gibi bırakmak için bu ayrıntıyı es geçmemiz önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir