Çocuklar İçin Likya Yolu

0 1.200

Çocuklar İçin Likya Yolu

Şehir hayatı içerisinde yaşayan çocukların birçoğu okul, dershane ve ev üçlüsünün içerisinde zamanlarını geçirmekte. Site çevresinde yaşamayanlar oyun oynamak için güvenli bir şekilde dışarı dahi çıkamamaktadır. Doğadan ve sosyal ortamlardan uzak olan çocuklar kişisel gelişimlerini tamamlayabilmek için doğa ile iç içe olmak, oksijen almak, fiziksel aktiviteler yapmalıdırlar. Likya Yolu aileler için bu çerçevede çok iyi bir seçenek olabilir. Çocuğunuzla güzel zaman geçirmek, doyasıya yürümek ve eğlenmek, manzaralar eşliğinde gününüzü geçirmek ve kamp yapmak için Muğla’dan başlayarak Antalya’da son bulan bu yola sizler de çıkabilirsiniz.

Likya Yolu Rotası

Likya Yolu oldukça uzun bir yoldur. 555 kilometrelik bu yol Muğla’nın Fethiye ilçesinde başlamakta ve Antalya’da bulunan Geyikbayırı köyüne kadar sürmektedir. Likya Yolu birçok medeniyete beşiklik etmiştir. Bu yüzden yol üzerinde farklı uygarlıklara ait izler bulmak mümkündür. Yol boyunca hem kıyı sahilde yürüyüş yapma imkanınız oluyor hem de ormanlık, kayalık, yayla ortamlarından geçme olanağınız oluyor. Böylece Likya Yolu rotası her tür doğa yürüyüşü severler için uygun özellikte olduğunu kanıtlamış olmaktadır. Rota boyunca en yüksek nokta Tahtalı Dağı’ndadır. Bu bölge 1800 metrede yükseklikte bulunan Sedir ağaçlarından oluşan ormanın en yüksek noktasında bulunmaktadır. Yol üstünde Phellos, Myra, Phaselis antik kentleri gibi birçok tarihi yer bulunmaktadır. Yol üstündeki plajlar arasında ise Kelebekler Vadisi, Kaş, Finike, Kalkan vardır.

Likya Yolu Kayıp Durumları

Likya Yolu yürüyüşleri grup halinde ya da tur halinde yapılmaktadır. Ancak yol konusunda fazla tecrübeli değilseniz elbette kaybolma ihtimaliniz vardır. Ancak bölge fazlasıyla turistik bir mekan olduğu için yol boyunca size yardımcı olacak haritalar ve tabelalar bulunmaktadır. Aynı zamanda size yoldan sapıp sapmadığınızı bildiren bazı işaretler de verilmektedir. Likya Yolu patikaları boyunca her metrede bir ve toprak yolda her 200 metrede bir yolda kırmızı ya da beyaz çizgilere rastlarsınız. Bunlardan kırmızı olanı yoldan saptığınızı göstermektedir. Böylece kaybolma durumu yaşamadan geldiğiniz yöne geri dönerek yola devam edebilirsiniz. Ayrıca yola çıkmadan önce rehber kitaplar alarak kaybolma ihtimalinizi sıfıra indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir