Avcılık Hakkında Kanuni Bilgiler

0 1.681

Avcılık Hakkında Kanuni Bilgiler

Avcılık kanunu Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından doğal hayatı ve avcılığın sürdürülebilirliği için yayınlanmıştır. İçinde yer alan kurallara göre,

  • Avcılık yapacak kişinin avcılık belgesi alması gerekmektedir. Bu belge 18 yaşını doldurmuş, silah taşıma ehliyetine sahip ve avcılık ve av yaban hayatı hakkında eğitim almış kişilere verilmektedir.
  • Avlanma hakkına sahip olmak için yıllık izin ücreti ödenmesi zorunludur.
  • Gün içerisinde av zamanı gün doğumundan 1 saat öncesi ile gün batımından 1 saat sonrasını kapsamaktadır.
  • Avcılık konusunda yapılan ihlaller Çevre ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü memurlarının sorumluluğu altındadır.
  • Koruma altına alınan hayvanlar avlanamaz. Yaban hayvanlarının üreme, tüy değiştirme ve göç dönemlerinde avlanamaz, yavru ve yumurtaları toplanamaz. Memeliler kış uykusunda rahatsız edilemez.

Avcılık Kanunu Ne İşe Yarar

Avcılık kanununun ne için çıkarıldığı 2003 yılında Resmi Gazete’de yayınlanmış olan Kara Avcılığı Kanunu’nun 1. Maddesinde açıkça belirtilmektedir. Bu maddeni kapsamına göre kanun av ve yaban hayatının sürdürülebilirliği için avlanmayı kontrol altına almak amacıyla çıkartılmıştır. Yanlış zamanlarda ve miktarlarda yapılan avcılık etkinliği birçok yaban hayvanının neslini tüketmektedir. Bu da avcılığın yapılış amacına aykırı bir durum yaratmaktadır. Bu yüzden yayınlanmış olan avcılık kanunu kurallarına uymak gerekmektedir. Aksi takdirde avcılıkla uğraşan kişiler bazı yaptırımlara maruz kalacaktır. Aşağıda avcılık kanunu kapsamı dışında avlanan kişilerin sorumlu olduğu cezaları görebilirsiniz.

İllegal Avcılık Cezaları

Memurlar tarafından tespit edilen illegal avcılık durumunda bu eylemi gerçekleştirenleri avlanmadan men etmeye, haklarında tutanak düzenlemekle görevlidir. Av yasağına aykırı davrananlar olay yerinde gerekli tutanak düzenlendikten sonra serbest bırakılır. Bu eyleme maruz kalan av hayvanları yaralıysa tedavi edildikten sonra diğerleri ise anında doğaya salınırlar. Yasaklara uymayan avcılar her bir aykırılık için iki yüz Türk Lirası idari para cezası ödemekle yükümlüdür. Av ve yaban hayvanlarının beslendikleri, barındıkları ortamı zehirleyen kişilerse 2-5 yıl hapis cezası alırlar. Bu tür durumlarda avcılık belgesi iptal edilir ve bir daha belge başvurusu kabul edilmez. Avcılık belgesi olmadan avlananlar 300, avlanma izni olmayanlar ise 150 TL para cezasına çarptırılır.

İlginizi Çekebilir