Avcı Olabilmek İçin Avcılık Belgesi Şart Mıdır?

0 2.093

Avcı Olabilmek İçin Avcılık Belgesi Şart Mıdır?

Av sezonu açılınca avlanabilmek için bazı prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir. Bunun en başında avcılık belgesi almak vardır. Avcılık belgesi nedir ve nasıl alınır merak ediyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Avcılık Belgesi Nedir?

Avlanmak isteyen kişiler Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen avcılık belgesi almak zorundadır. Ayrıca bakanlıktan izin belgesi almaları da gerekmektedir. Avcılık belgesi almadan avlanan kişiler her yıl belirlenen idari para cezalarını ödemek zorunda kalırlar. Avlanma süreleri haricinde avlanmak, avlanma sayısı haricinde avlanmak, avlanmak amacıyla bir canlı türünün neslini tüketmek, özel avlakların kurulma amaçları dışında işletimi, tuzak ve kapan gibi araçlarla avlanmak, zehirle avlanmak ve daha birçok yasak durumdan ötürü idari para cezası ya da hapis cezası uygulanabilmektedir. İdari para cezaları 2017 yılı için 269 TL’den başlayarak 18.377.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu rakamlar her yıl yeniden belirlenmektedir. Avcılık belgesi olmadan avlananlar ya da belgesi olmasına rağmen yasakları çiğneyenler cezalandırılmaktadır.

Avcılık Belgesi Alabilme Şartları Nelerdir?

Avcılık belgesi alabilmek için reşit olmak şarttır. Ayrıca silah taşıyabilme ehliyetine de sahip olmak gerekmektedir. 4195 sayılı kanunda belirtilenlere uygun olarak avcılık belgesi almasına engeli olmayan kişiler bu belgeyi alabilmektedir. Kişi yaban hayatı ve avcılık ile ilgili bir avcı eğitim kursu alarak sınavda başarılı olursa avcılık belgesi almaya hak kazanacaktır. Avcı eğitim kursu bitirildiğinde kurs bitirme belgesi verilmektedir. Bu belge olmadan avcılık belgesi başvurusunda bulunulamaz.

Avcılık Belgesi Alabilmek İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

– Üç tane vesikalık fotoğraf,

– İkametgah belgesi,

– Kimlik fotokopisi,

– Avcı Eğitim Kursu sonucu alınan bitirme belgesi,

– Yivsiz Tüfek Ruhsatı,

– Avcılık belgesi için harç makbuzu.(Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü’ne yatırılır.)

Avcılık Belgesi Nasıl Alınır?

Avcılık belgesi alabilmek için il müdürlüklerinden resmi bir yazı alarak avcılık harcı yatırılır. Bu makbuz ve yukarıda belirtilen diğer evrakları kişi bizzat ya da üye olduğu bir avcı derneği kanalıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekmektedir. Avcılık belgesi aldıktan sonra her yılın ilk ayında o yıla ait avlanma harcının ödenmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir